Jak przeprowadzane jest wycinanie laserowe?

Aby wycinać precyzyjnie elementy z metalu, konieczne jest posiadanie równie precyzyjnego urządzenia do przeprowadzania tego rodzaju prac. Jest nim maszyna do cięcia laserowego, która jest absolutnie kluczowym wyposażeniem każdego profesjonalnego zakładu wytwarzającego i obrabiającego elementy metalowe. Sprawdzamy w jaki sposób wycinanie tą metodą jest przeprowadzane oraz dlaczego stało się tak popularne w wielu gałęziach przemysłu. Maszyny do cięcia laserem są bowiem powszechne zarówno w branży motoryzacyjnej, jak również lotniczej, wojskowej, stoczniowej i wielu innych. Zapraszamy do lektury.

Cięcie laserowe – jak wygląda?

Aby zrozumieć na czym polega fenomen cięcia laserem, trzeba najpierw sprawdzić w jaki sposób działają maszyny, które są przystosowane do wykonywania takich prac. Przede wszystkim źródłem energii, która ma za zadanie przepalić miejsce cięcia w materiale, jest moduł wytwarzający wysokoenergetyczną wiązkę fotonów. Działa on jednak na zasadzie w pewnym sensie podobnej do zwykłej lampy, wiązka światła jest jednak bardzo mocno skupiona. By osiągnąć jeszcze lepszy efekt, stosuje się dodatkowo szkła, które skupiają wiązkę światła tak, by miała ona przekrój setnych milimetra. Działa to do pewnego stopnia podobnie jak skupienie promieni słonecznych przez szkło powiększające – światło potrafi mieć tak dużą energię, że jest w stanie doprowadzić do zapłonu drewna. Metoda – Wycinanie laserowe stosuje wiązki o mocach wielokrotnie wyższych, jednak sama zasada działania jest właściwie identyczna. Jeżeli laser będzie wystarczająco mocny, bez problemu spenetruje nawet powierzchnię tak twardych metali jak tytan.

Prace ręczne i automatyczne

Maszynę do cięcia laserowego można obsługiwać ręcznie, by wycinać za jej pomocą mało precyzyjne elementy. Jednak to samo można robić innymi metodami. Wycinanie laserowe pokazuje swoją prawdziwą siłę wtedy, gdy konieczne jest albo przecięcie bardzo twardych materiałów albo/lub wycięcie bardzo precyzyjnych elementów. W tym drugim przypadku nic nie jest w stanie zastąpić lasera. Możliwe jest uzyskiwanie tolerancji cięcia rzędu mikrometrów. Ma to ogromne znaczenie we wszystkich gałęziach przemysłu, gdzie ważna jest precyzja – a więc w motoryzacji czy lotnictwie. Tak dokładnie przeprowadzane wycinanie laserowe musi być jednak pilotowane przez komputer, ponieważ człowiek samodzielnie nie jest w stanie uzyskać tak dużej dokładności. Maszyny laserowe posiadają więc możliwość pracy z wykorzystaniem modeli 3D wykonanych w środowisku CAD. Po wprowadzeniu tych danych z komputera do sterownika urządzenia, reszta pracy wykonywana jest w pełni automatycznie, a wynik zawsze jest taki sam.